Egy ma megjelent Kisalföld-interjúban az MSZP miniszterelnök-jelöltje újságírói kérdésre reagált a Mit ígérnek? civil kezdeményezés értékelésére. Mint ismert, a három programmal előálló párt (Jobbik, MDF, MSZP) közül a szocialisták kapták a legrosszabb értékelést. Mesterházy Attila az ezzel való szembesítést elutasítóan fogadta, és láthatóan nem értette, mi is a kezdeményezés célja és értelme.
"– Korántsem biztos, hogy a választók programok alapján ítélnek, mindenesetre a mitigernek.hu az MSZP-ére kettes osztályzatot adott, gyengébbet, mint a Jobbikéra és az MDF-ére. Az elemzésben többek között az szerepel, hogy a párt ˝nem vázol fel világos jövőképet és nem rendel hozzá egyértelműen azonosítható célrendszert˝. Mit szól ehhez?
– Nem veszem komolyan az ilyen cikkeket. Írója vagy nem olvasta a programunkat, vagy nem figyelt arra, mi van benne. Három pillérre építünk: nemzeti modernizációra, új politikai kultúra felépítésére, valamint a szélsőségek elleni fellépésre. Szerintem ez elég egyértelmű vízió. További pozitívuma a programunknak, hogy van, míg a Fidesznek nincs. Értem persze, hogy van egyfajta fanyalgás, az internet világához pedig mindig is közelebb állt a kritikai él."
Mivel a reakció számos félreértést tartalmaz, ezért a fentiekhez az alábbi megjegyzéseket fűzzük:
1. A Mit ígérnek? civil kezdeményezés nem cikket írt, hanem értékelést, amit egységes módszertannal, értéksemlegesen készített el. Erről részletesebben lehet olvasni például itt a blogon is.
2. Természetesen olvastuk a programot, ha a tagjaink számát figyelembe vesszük, akkor mintegy tucatszor biztosan átengedtük a szűrőn a szocialista párt dokumentumát.
3. A Mit ígérnek? valóban rossznak ítélte meg az MSZP jövőképét. Egészen pontosan úgy láttuk, hogy a programban "a legtöbb esetben nagyon általános, gyakorlatilag mindenki által vállalható megfogalmazások vannak. Számos alkalommal a megfogalmazás nem célkitűzésre utal, sokkal inkább kívánságokat - az adott területen elérendő javulás vágyát - sorol fel a program." Mesterházy Attila ezzel szemben azt jelzi, hogy három pillérre épít: nemzeti modernizációra, új politikai kultúra felépítésére, valamint a szélsőségek elleni fellépésre. A helyzet azonban az, hogy a nemzeti modernizáció mikéntje, illetve a modern Magyarország jövőbeli képe a programból egyáltalán nem rajzolódik ki, az új politikai kultúrára - és ha már itt tartunk, a meghaladni vágyó régire - való utalások igen halványak, a szélsőségek elleni fellépés pedig inkább tekinthető politikai stratégiának, mintsem társadalmi jövőképnek.
4. A mi meglátásunk is az, hogy "pozitívuma a programnak, hogy van, míg a Fidesznek nincs". Azt mi is többször jeleztük, hogy meggyőződésünk szerint fontos, hogy minden magát megmérető párt világos programmal álljon elő, ami erősítheti a választók döntésének megalapozottságát.
5. Mindazonáltal az MSZP programja (hangsúlyozottan értéksemleges) mércénk szerint gyenge, aminek egyik oka a kiindulópontja lehet. "A megalapozottság tekintetében problémát jelent, hogy a program az elmúlt nyolc év eredményeinek értékelésekor tendenciózusan szelektál, és rendkívüli mértékben hagyatkozik az utolsó egy év intézkedéseire. Ez abból a felfogásból ered, hogy a gazdaság bajai kizárólag (az amúgy eredményesen kezelt) globális válságból fakadnak, így viszont már a helyzetleírás, a kiindulópont is hiteltelen, szó sincs annak felismeréséről, hogy melyek a gazdaság és a társadalom problémái." - írtuk értékelésünkben. A Mit ígérnek? alapítói által felkért neves közéleti személyiségek, tudósok, véleményformáló értelmiségiek egy sor problémás területet azonosítottak, ha ezekről egy program nem vesz tudomást, akkor nyilván nem érhet el jó eredményt.
6. A kritikai él tehát nem az "internet világából" következik, a tartalmunkat nem a kommunikációs forma és csatorna határozza meg, hanem a céljaink és módszertanunk. Ha ezt a kritikai élt az MSZP tompítani szeretné, akkor a programján kell javítania. Ehhez még segítséget is adtunk, hiszen a múlt héten több kérdést is intéztünk a pártokhoz, amelyek a programok lyukas, homályos, pontatlan részeire világítanak rá. Ha tehát Mesterházy Attila a saját programját komolyan kívánja venni, akkor összerántja a párt szakértőit, és érdemben válaszol a programot elolvasóknak, hogy mégis mi ez az egész.
A Kisalföldnek (és általában a kezdeményezésünkkel foglakozó médiumoknak) köszönjük, hogy szembesítik a politikusokat a Mit ígérnek? csapat eredményeivel, ez a garancia arra, hogy 2014-ben az ideinél megalapozottabb programokkal álljanak elő a pártok. És mi pontosan ezt a szerény célt tűztük ki magunk elé.